40. mezinárodní fyzikální olympiáda
Merida na Yucatánu, Mexiko
(11. - 19. července 2009)
Viděli jste někdy něco tak rozsáhlého jako jedno z největších měst světa z výšky 10.000 metrů?
Vyfotili jste se s nositelem Nobelovy ceny?
Oslnil Vás mayský zikkurat?
Koupali jste se v průzračně zeleném oceánu?
Neodolali jste čokoládovým dezertům?
Pak jste jistě byli v Mexiku!
WHOLE WORLD AT ONE MAGICAL PLACE
Argentina ~ Armenia ~ Australia ~ Austria ~ AzerbaijanBelarus ~ Belgium ~ Belgium ~ Bolivia ~ Bosnia and Herzegovina ~ Brazil ~ Bulgaria
Canada ~ China ~ Chinese Hong Kong ~ Chinese Taipei ~ Colombia ~ Croatia ~ Cuba ~ Cyprus ~ Czech Republic
Denmark ~ Ecuador ~ Estonia ~ Finland ~ France
Georgia ~ Germany ~ Ghana ~ Great Britain ~ Greece ~ Hungary
Iceland ~ India ~ Indonesia ~ Iran, Islamic Republic of ~ Ireland ~ Israel ~ Italy
Japan ~ Kazakhstan ~ Kingdom of Saudi Arabia ~ Kuwait ~ Kyrgyzstan
Latvia ~ Lithuania ~ Macedonia ~ México ~ Moldova ~ Nepal ~ Netherlands ~ Nigeria ~ Norway
Pakistan ~ Poland ~ Portugal ~ Puerto Rico ~ Republic of Korea ~ Romania ~ Russia
Serbia ~ Singapore ~ Slovakia ~ Slovenia ~ Spain ~ Sri Lanka ~ Suriname ~ Sweden ~ Switzerland ~ Syrian Arab Republic
Tajikistan ~ Thailand ~ Turkey ~ Turkmenistan ~ Ukraine ~ USA ~ Vietnam
* * * * * OPENING VIDEO of 40th IPhO * * * * * |
---|
,,NOVÝ SVĚT"
Jubilejní 40. ročník klání nejlepších mladých fyziků světa se konal v mexickém státě Yucatán na stejnojmenném poloostrově. Kolosální akce se zúčastnily kromě 4 států-pozorovatelů výhradně pětičlenné soutěžní týmy z 68 států, což představovalo 316 soutěžících a společně s leadry, observery, guidy a ostatními organizátory šlo o více než 800 přítomných lidí. Špičková soutěž se tak stala nejen místem, kde soutěžící ukáží, co v nich je, ale také jedinečnou příležitostí k nalezení přátel z celého světa ve vzácné konstelaci současných a budoucích hvězd. Mezinárodním jazykem byla angličtina. Účastníky čekalo 9 dní nabitého programu koncipovaného v duchu hlavní myšlenky ,,experience forever".
DAY 1 - arrival
Že pořadatelé uspořádali olympiádu ve velkolepém stylu pochopili soutěžící již při příletu na letiště v Meridě, kde na ně na vyhrazeném gatu čekaly ovace. Každý tým měl 24 hodin denně k dispozici svého guida, který měl být nápomocen v případě jakýchkoliv potíží a nejasností. Soutěžící si mohli též užívat komfortu pětihvězdičkového hotelu v historickém centru Meridy. Celé město je zajímavým dokladem působení španělských kolonizátorů (domy s barokními fasádami, křesťanské kostely) na domorodce, stejně jako Yucatán mísí evropskou kulturu se zbytky mayské civilizace. Na hlavní třídě v Meridě visely transparenty s logem IPhO a nápisem VÍTEJTE v mnoha jazycích. Účastníci obdrželi množství propagačních předmětů s potiskem IPhO - visačku, batoh, deštník, čepici, tričko, propisku, podrobný program s medailonky nejvýznamnějších památek. Po dobu trvání soutěže vydávali organizátoři deník Galileo s rozhovory s účastníky a zajímavostmi z Yucatánu. Stále byl přítomen fotograf a kameraman sbírající materiály na účastnické DVD. Kvůli riziku prasečí chřipky byla účastníkům denně měřena teplota, k dispozici byly dezinfekční gely a lékař na všech akcích. Naštěstí nebyl zaznamenán žádný případ.
DAY 2 - inauguration
Opening ceremony, koncipovaná jako show, se konala v divadle Peón Contreras v centru Meridy. Hlavním úkolem tohoto setkání bylo představení soutěžních týmů sedících na balkonech promítnutím na plátno a pobavení prostřednictvím vystoupení komika převlečeného za A. Einsteina. Na závěr promluvila guvernérka státu Yucatán Ivonne O. Pacheco. Soutěž byla na jedinečných 9 dní v roce otevřena. Po ceremonii následoval slavnostní oběd.
Nedělní odpoledne po inauguraci si mnozí zpříjemnili návštěvou výstavy Goyových grafik, tamního Government paláce, nejstarší katedrály v Americe (1598), Montechova domu (zakladatele města) či procházkou v parku.
DAY 3 - theoretical exam
DAY 5 - experimental exam
Naši leadři přeložili během nedělní a úterní noci teoretické, resp. praktické úlohy. Policejní hlídky doprovázely kolonu autobusů při převozu účastníků z hotelů na místo určení (Conventon Center Century XXI), kde již čekala bezchybně připravená pracovistě s úlohami v deskách, psacími pomůckami, kalkulačkou, s fotem a identifikačními údaji, při experimentální úloze navíc experimentální set. Takto museli organizátoři připravit 316 míst. Náročnost úloh byla značná - jen zadání třech teoretických úloh vystačilo na 19 stránek, dvou experimentálních úloh na 14 stran. Na vyřešení teorie i experimentu měli účastníci po 5 hodinách času. Úlohy byly velmi pěkně promyšlené a zkoušely především zručnost a rychlost soutěžících. S sebou na soutěž si účastníci nesměli vzít žádné pomůcky. Z experimentální úlohy si každý soutěžící odnesl pěknou lampičku.
Pátý den také přednášel nositel Nobelovy ceny za rok 1993 Joseph Taylor o binárních pulzarech a relativistické gravitaci. Přednášející soutěžícím pogratuloval k jejich účasti na IPhO (s těmi rychlejšími se i vyfotil :-)).
Dle stanov IPhO musí být mezi teoretickými a praktickými úlohami minimálně jeden den nesoutěžní - tentokrát jej účastníci strávili u pyramid v Uxmalu.
Od šestého dne čekal na soutěžící pouze odpočinkový program zahajený dnem stráveným koupáním v moři či bazénu u luxusního hotelu s údajně nejhezčí,,virgin beach" na Yucatánu. Pláž byla bohatá na velké mušle překrásných tvarů. Většina soutěžcích se spálila (někteří velmi ošklivě včetně mě). Na všech exkurzích bylo zajištěné stravování formou bufetu a dostatek tekutin (včetně plechovek s Coca-Colou).
Další exkurzí byla návštěva ranče Tierra Bonita s přehlídkou kovbojů na koních
Osmý den proběhla exkurze na jedno z nejznámějších míst Mexika - k pyramidě Chichen Itza postavené mayskými architekty a pokládané za novodobý div světa. Turisticky velmi vyhledávané místo nabízí nespočet stánků se suvenýry. Potomci Mayů zpestřili program svým hudebně-tanečním vystoupením. Mimo to navštívili účastníci mayskou osadu v Dzibilchatunu, kde zhlédli zajímavou projekci historie a mytologie mayské civilizace v prostorách františkánského kláštera.
Closing ceremony - velkolepá promoce pro fyziky - proběhla v klasicistním divadle Peón Contreras za přítomnosti nositele Nobelovy ceny J. Taylora, který předával zlaté medaile nejúspěšnějším řešitelům. Všichni účastníci obdrželi účastnický list. Česká republika získala 5 medailí: 2 stříbrné a 3 bronzové a umístila se na slušném 27. místě v pořadí států podle počtu bodů. Výkony Čechů byly velmi vyrovnané a oscilovaly okolo 23 bodů (největší bodový rozdíl byl 4 body). Vítězka, Číňanka Shi, sklidila bouřlivý potlesk stojícího publika. Nejlepšího výsledku dosáhla družstva z Číny, Jižní Korey, Indie a USA. Příští ročník, XLI. IPhO, se koná v chorvatském Záhřebu.
Soutěž se pro mě stala opravdu zážitkem nezapomenutelným. Do komfortu pro soutěžící byly jistě investovány nemalé částky, stejně jako do přípravy soutěže. Připravenost organizátorů, monumentalita, styl, důstojnost soutěže předčily má očekávání. Organizace zaslouží obrovskou pochvalu, neboť vše probíhalo hladce (s výjimkou proluky před experimentální úlohou a fopa v předávání medailí při closing ceremony).
DAY 4 - Uxmal excursion
DAY 6 - virgin beach
DAY 7
DAY 8 - Chichen Itza
DAY 9 - closing ceremony
Výsledný dojem
Zajímavosti:
Odkazy:
Oficiální stránky 40th IPhO
Oficiální stránky FO v CR
Závěrečná zpráva našich leaderů.